logo

, ,

Türkiye Motosiklet Platformu Yaşamak Güzeldir Çalıştay Raporu Hazırlandı

  • By Buğra Nuri YAŞAR
  • Ocak 28, 2022
  • 0 Views

17 Aralık 2021 Cuma günü, 19:00-23:45 saatleri arasında Kadıköy Evlendirme Dairesi A Salonda gerçekleştirilen “YAŞAMAK GÜZELDİR” temalı çalıştay raporu aşağıda düzenlenmiştir.

Yapılan çalıştayda öne çıkan ve bütün konuşmacılar tarafından da dile getirilen en önemli sonuç “Kazaların Önlenmesi ve sürücü ölümlerinin ortadan kaldırılması” gündemli bir çalıştayın ilk defa sivil bir toplum kuruluşu tarafından düzenleniyor olmasıdır. Resmi makamlardan gelip, çalıştayda sunum yapan kişiler tarafından bu konu önemle dile getirilmiştir. Sürücülerin bilinçlendirilmesi açısından her ehliyet sınıfına, bu tarz çalıştaylar düzenlenmeli, eğitimler verilmeli, farkındalık yaratılmalıdır.

Diğer önemli konu ise motosikletli kuryelerin trafik içinde ki davranışlarıdır. Bireysel hataların bütün camiaya yüklenemeyeceği dile getirilmekle beraber, herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiği belirtilmiştir. Asıl önemli olan ve bundan sonra yapılacak olan çalıştaya temel teşkil etmesi açısından konuşulması gerektiği kanısına varılan konu ise motosikletli kuryelerin çalışma şartlarının ele alınması, bu konuda yapılacak çalıştaya, kurye, fast food, online alışveriş siteleri gibi motosikletli kurye çalıştıran firma temsilcilerinin de katılması gerektiği vurgulanmıştır. “20 dakikada kapınızda”, “15 dakikada sofranızda” gibi zamanla yarışılan kampanyaların motosikletli kurye ve fast food motosikletçilerinin hayatlarına, eğer belirtilen zaman dilimi içinde teslim etmezlerse işlerine mani olduğu için çözülmesi gereken bir konu olduğu kesindir.

Ayrıca 50 cc altında ki motor hacmine sahip motosikletlerin, elektrikli motorların da kullanımı için mutlaka bir eğitim ve bir sürücü belgesine haiz olması gerekliliği konusu ön plana çıkmıştır. B sınıfı ehliyet ile kullanılan 50 CC ve altı motosikletlerin sürücülerinin trafikte öncelikle kendi canlarına sonrada çevreye zararlarının fazla olduğu görüldüğünden bu konunun da çalıştay sonunda rapora dâhil edilmesi uygun görülmüştür.

Motosiklet kazalarında hayatın korunması için yapılması gereken en önemli işlemlerden birisi de, koruyucu ekipman üzerinde ki Özel Tüketim Vergisinin kaldırılması veya azaltılmasıdır. Kask, elbise, bot, eldiven gibi koruyucu ekipman ithal olduğu ve üzerinde ki vergi yükü çok fazla olduğundan kuryeler gibi geliri sınırlı olan ve yollarda ekmeğini kazanan motosikletçiler tarafından temin edilememektedir. Bu sorunun kısa zamanda ortadan kaldırılması gerekmektedir.

RAPOR.PDF İNDİRÇALIŞTAY RAPORU PDF OLARAK İNDİR